« wstecz

Warsztaty geograficzno - podróżnicze „Poza horyzont” Wyjazd edukacyjny do Pienińskiego Parku Narodowego


Dnia 14 września 2012 r. uczniowie z czterech gimnazjów w Gminie Biecz zakwalifikowani na zajęcia geograficzno – podróżnicze „Poza horyzont”, wyruszyli poznać przyrodę do Pienińskiego Parku Narodowego. Gimnazjalistom towarzyszyli opiekunowie:
pani mgr Jolanta Guzik – Publiczne Gimnazjum w Strzeszynie
pani mgr Monika Patrzyk – Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Bieczu
pani mgr Marta Pilch – Publiczne Gimnazjum w Libuszy
pani mgr Monika Stygar – Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Bieczu

Zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego mieszczącego się w Krościenku. Uczniowie oglądając ekspozycje zapoznali się z historią, geologią a także fauną i florą tego regionu.

Z muzeum pojechaliśmy wraz z przewodnikiem w Małe Pieniny, skąd zielonym szlakiem rozpoczęła się wędrówka do Wąwozu Homole. Po dotarciu na miejsce młodzież podziwiała charakterystyczne wysokie, kolorowe ściany sięgające 120 metrów, zbudowane z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjne kształty samych turni. W wąwozie obserwowaliśmy także bardzo bogatą florę porostów.

Kontynuując wycieczkę udaliśmy się do Szczawnicy uzdrowiskowego miasta, słynącego ze specyficznego klimatu oraz źródeł wód mineralnych. Po zakończeniu zwiedzania zrobiono ostatnie wspólne zdjęcia i uczniowie udali się na posiłek. Potem pozostała już tylko droga powrotna do Biecza i wspomnienia z wyprawy.

▪ Monika Stygar